Рецепта за свежа и здравословна комбуча.

Рецепта за свежа и здравословна комбуча. - GUT2BE Комбуча
Комбучата е ферментирала напитка, която може да се приготви у дома сравнително лесно. Процесът на приготвяне на комбуча включва няколко основни стъпки. Ако сте любопитни да се впуснете в света на домашната комбуча, следвайте тези инструкции:

Стъпка 1: Подготовка на необходимите съставки 

Ето какво ще ви трябва:

Чист стъклен съд за ферментация - за предпочитане са стъклени съдове(освен ако не разполагате с иноксови за хранително вкусова промишленост), като съдът който сте избрали трябва да бъде достатъчно голям, за да побере вашето количество комбуча и да остава достатъчно място за въздух.

Чай - използвайте зелен или черен чай. Можете да изберете био варианти за по-добри резултати. В никакъв случай не използвайте предварително овкусен чай с добавени допълнителни примеси.
Захар - добавянето на захар е необходимо за хранене на културите на бактерии и дрожди по време на ферментацията, като в края на ферментационния процес, според зависи в кой ден от него сте решили да го спрете, захарта ще бъде сведена до минимум тъй като тя служи за храна на симбиотичната култура SCOBY
Препоръчваме да ферментирате поне 8-9 дни, за да сте сигурни че напитката ви е с минимално количество захар.
Гъба за Комбуча, или Симбиотична Култура SCOBY - можете да получите комбуча култури от приятел, които вече си е правил комбуча и си я е завъдил, или да ги закупите онлайн.

Покривка за съда - използвайте дишаща покривка като плат или марля, за да осигурите вентилация, и да предотвратите проникването на насекоми и прах.

Стъпка 2: Приготовяне на чаената основа

Загрейте около 1 литър вода до 90 градуса. След като водата заври, добавете 3-4 чаени лъжици зелен чай и 50-60 гр захар. Разбъркайте добре, докато захарта се разтвори напълно. Оставете чая да изстине до стайна температура. Ако правите повече литри, съответни умножавате стойностите по желаното количество. 

Стъпка 3: Ферментацията

Когато чайната основа е достатъчно охладена, прехвърлете я в чистия стъклен съд за ферментация. Постепенно добавете гъбата комбуча, заедно със стартерната течност с която е пристигнала при вас в съда с чая. Покрийте съда с покривалото което споменахме по-горе, за да осигурите вентилация и предпазите комбучата от замърсяване.

Стъпка 4: Ферментация и втора ферментация

Оставете комбучата да ферментира на тъмно място при стайна температура за около 7-14 дни. Продължителността на ферментацията може да варира в зависимост от вашия вкус и предпочитания. Важно е да държите вашата комбуча в температурен диапазон между 24-28 градуса. Температурата е от изключително значение за протичане на правилен процес на ферментация. Имайте в предвид, че повечето провалени ферментации се дължат именно на неподходящата температура на ферментиране. 

След като мине първата ферментация в рамките на 7-14 дни, изваждате вашата комбуча гъба, и отделяте 150мл от готовата комбуча, като ги поставяте заедно в нов съд за съхранение, който отново трябва да бъде покрит с подходящ дишащ материал. Това е заготовката за вашата следваща партида комбуча. 

След първата ферментация може да започнете втора ферментация, (по желание), като прехвърлите комбучата в стъклени бутилки с плътно затварящи капачки. Добавете вкусови съставки като нарязани плодове или билки. Оставете бутилките на тъмно място за още 2-7 дни, за да се развие вкусът и за да се образува естествена газировка. Дните зависят изцяло от вашите вкусови предпочитания за насищане на вкуса, като минимума е 2 дни.

Стъпка 5: Сервиране и съхранение

След втората ферментация комбучата е готова за консумация. Използвайте чиста чаша или чаша, за да налеете комбучата и насладете се на свежия й вкус. Можете да съхранявате останалата комбуча в хладилник за по-дълъг период, но имайте предвид, че тя може да стане все по-кисела с времето. Всъщност това и е якото-придобива приятен лимонаден вкус, който е тотално различен от всичко, което сте пили на пазара. Обръщаме внимание, че истинската здравословна комбуча е повече кисела и почти не толкова сладка. Така си гарантирате наличието на всички органични киселини, които са така полезни за тялото.

Това е нашата любима рецепта за комбуча в домашни условия. Следвайки тези стъпки и експериментирайки с различни вкусове и съставки, можете да създадете свои собствени уникални комбуча напитки в домашни условия.
Назад към блога

21 коментара

Гъбата пристигна. Благодаря за подаръка от вашите комбучи имат просто разкошен дизайн. Предлагайте ги навсякъде. Кока кола да фалират :D

Иво Аруков

Tази рецепта е невероятна! Комбучата стана любимата ми домашна напитка. Благодаря за споделянето! Определено казах на всички приятелки само че ми я изпиват като дойдат на гости.

Радостина Г.

super e . otne mi malko vreme da razbera che trqbva da e na toplo no vsichko e ok. Blagodarqqq!

Ivan D

Страхотна рецепта! Създаде перфектен баланс между киселост и сладост. Вече я правя редовно.

Милена Т.

Преди не бях опитвал да правя комбуча, но след тази рецепта определено ще продължа. Страхотно е!"

Николай С.

Оставяне на коментар